HA SOK ADATOT KELL TÁROLNI...

A cserélhető lemezes tárak közül az egyik legnépszerűbb a DVD-ROM. Ezek nem mágneses jelek formájában tárolják az adatokat, hanem a műanyag korong anyagába zárt rétegben, különböző fényvisszaverő képességű gödröcskékkel (pitekkel). Az is eltérés, hogy nem körkörösen, hanem spirálisan írják fel a jeleket, úgy, ahogy régen a hanglemezekre. A lemezkorongot egy igen gyenge lézernyalábbal világítják meg. Ha a nyaláb vágatokba vetődik, akkor gyengébb, ha a lemez eredeti sima anyagára, akkor nagyobb erősségű fény verődik vissza. A visszaverődő fény erőssége alapján határozza meg a meghajtó a tárolt jelet. A képen láthatod erős nagyításban a lemez felületét.

Egy CD-lemezre 650 MiB adat vihető fel, a sűrűbben is írható új változatra, a DVD-re nyolcszor ennyi. Az optikai lemezekre rögzítő eszköz ma már olcsó, emiatt a gyárilag írt lemezek mellett használhatod az egyszer írható R és a többször írható RW jelzésű lemezt is. Utóbbiról törölheted a már felesleges állományokat. Minden változat előnye, hogy nem teheted tönkre véletlenül a tárolt állományokat sem te, sem egy vírus.

A mágneslemezes tárak másik nagy csoportja egybeépített a meghajtóval, és itt a mágnesréteget egy fémkorongra hordják fel. Ezeket hívjuk úgy, hogy merevlemez-meghajtók, vagy röviden vincseszterek. A közkedvelt nevüket egy fejlesztőmérnöktől kapták, aki hasonlóságot látott a puska elsütő szerkezete és a tár írásra-olvasásra szolgáló része között. Ezt a működő vincseszternél csak akkor látod, ha a fedelét eltávolítod. Ez viszont kizárólag pormentes környezetben lehetséges károkozás nélkül! A bal oldali képen láthatod a vincsesztert a fedele nélkül. A vincseszter ma már több száz GiB adat tárolására alkalmas.

Az adatok gyors mozgatásához pendrive-ot használhatunk, ami a lemezeknél kevésbé sérülékeny. A tárolóképessége több GB is lehet, így vetélytársa a DVD-lemeznek is.

Amíg kevés fájlunk van, addig mindet egy helyre ömlesztve tarthatjuk a lemezen – mintha az összes ruhád egy zsákban tartanád. Ez azt is jelenti, hogy nagyon nehéz az összetartozó állományokat megkeresni, ahogy a zsákban is nehéz egy pár zokni két felét meglelni. Gondolom, a megoldást a ruháiddal kapcsolatban már kitaláltad: van egy szekrényed, aminek a polcaira tetted a ruháidat. Külön a zoknit, az inget, a pólót. Az összetartozó zoknijaidat pedig egymásba bújtattad, hogy a polcon belül se kelljen keresgetni a párját.

Az operációs rendszerek készítői is rájöttek erre a módszerre: a tárolót kisebb logikai részekre, úgynevezett mappákra (vagy más néven könyvtárra ) osztották fel, amiket újabb mappákra lehet bontani. Egy ilyen mappákba gyűjthetjük az egymással kapcsolatban lévő állományainkat. Az iskolátokban a gépeken létrehozott mappaszerkezetet biztosan úgy alakította ki tanárod, hogy a gépet használva könnyen el tudj igazodni a mappák között. A mappa nevét célszerű úgy megválasztani, hogy az utaljon a benne lévő állományokra. Feleslegesen nem kell sok mappákat, bonyolult útvesztőt létrehozni. A mappákból létrejövő szerkezet hasonlít egy fára, ezért mappa fastruktúrának nevezték el. Mivel minden szokásos fa egy helyről, a gyökeréből indul ki, ezért a kiindulási mappát főmappáknak, gyökérmappának, vagy röviden csak gyökérnek szokás hívni. Ezt a lemez tárolási szerkezetének kialakításakor készítjük el, külön nem szükséges létrehozni. Megállapodtak egy jelben, hogy elkerüljék a nevének hosszú írogatását: a \ (vissza per, angolul backslash) a gyökér jele. Egy gépben több háttértároló is lehet – pendrive, vincseszter, DVD-olvasó stb. Azt szintén meg kell adnod az operációs rendszernek, hogy éppen melyikkel akarsz dolgozni. Erre azt találták ki, hogy jelölésükre használjuk az angol ábécé betűit, kettősponttal kiegészítve. A flopimeghajtók jele az a: és a b:, a vincseszterek(HDD) és a többi tároló pedig a c: jeltől egészen akár a z:-ig terjednek.

 

Kérdések, kérem a válaszokat PRIVÁT ÜZENETBEN 17.00 óraíg:

Ha veszek egy sima, üres, írható CD-t, arra mennyi adat fér rá?
A cserélhető lemezes tárak közül melyik a legnépszerűbb?
Mit jelent egy optikai meghajtónál a CD-ROM/R vagy RW jel?
Mi a gyökérmappa?
Hogyan kell használni a pendrive-ot, mit lehet csinálni vele?