HOL TARTJUK A PROGRAMOKAT?
A programjainkat és azok részeit valahol tárolnunk kell addig, amíg nem használjuk őket, azaz nem töltjük be gépünk operatív memóriájába. A tárakon rögzített adatokat állományoknak, vagy az angol nevük, a file alapján fájloknak szokás hívni. A fájlokat tehát használatukig tárolni kell. A tárolóeszköz először a mágnesszalag volt, ma még többnyire mágneslemezt használnak, de az utóbbi pár évben már az optikai tár vagy memória chip is elterjedt.A mágneslemezes és -szalagos tárak úgy működnek, mint a magnód: van egy fej, ami rögzíti és leolvassa a jeleket – ez az író-olvasó fej –, és van egy törlőfej, ami a korábban felírt jeleket az írás előtt megszünteti. A következő ábrán látsz két fejet és előttük egy balról jobbra haladó szalagot.
Mágneslemez-meghajtókban a két fejet egybeépítik, és így jóval kisebb az egész, mint a magnófej. A szalagos tárat az otthoni számítógépekhez használták korábban. Ennek fejlettebb változatát, a streamert olyan cégek alkalmazzák, amelyek hosszú távon biztonsági másolatokat vagy nagyon sok adatot akarnak tárolni. A személyi számítógépen inkább lemezekkel dolgozunk. Ezek különböző átmérőjűek lehetnek 8 inchtől (körülbelül 20 cm) 3,5 inchig.
Hány cm a 3,5 inch? Mit gondolsz, miért inchben adják meg a lemez átmérőjét? (Válaszod megkönnyítéséhez megmondom, hogy 1 inch = 2,54 cm.)

Az írásvédő nyílásról tudnod kell, hogy ha nyitott, akkor a lemezről csak olvasni lehet, a tárolt állományokat sem te, sem a vírusok nem tudják átírni, törölni. A fejablakon keresztül fér hozzá az író-olvasó fej a mágnesréteghez.
A mindkét oldalán írható lemezt kétoldalasnak hívják és a DS (double sided) rövidítés jelöli. A manapság elterjedt lemezekre nagyon sűrűn lehet írni, erre utal a HD (high density) jel. Ezeket a jelzéseket ma is használják, de főleg a korábban nagyon elterjedt 5,25” átmérőjű minilemezek idején volt igazán fontos.
Ezt a cserélhető lemezfajtát azért hívják flopinak, mert a mágneses réteg hordozója egy hajlékony fóliakorong, csak a lemez tokja merev. Ennek vizsgálatára csak akkor keríts sort, ha a lemezed már biztosan nem használható!Gondolom, te is kíváncsi vagy arra, hogyan tárolja a lemez a programjaidat. A lemez formázásakor, vagyis az adattárolásra való felkészítésekor mindkét oldalán 80-80 darab gyűrűt, szebben mondva koncentrikus kört alakít ki a meghajtó. Ezeket a sávoknak nevezett gyűrűket persze a lemezen nem láthatod, mivel a mágnesesség irányának módosításával alakulnak ki. Egy ilyen sávot az 5,25”-es lemezen 15, míg a 3,5” -es lemezen 18 részre, úgynevezett szektorra bontanak fel.
Egy szektorba mindkét meghajtó 512 jelet ír. A vincseszterek és a DVD-meghajtók egyszerre több szektort kezelnek, ezt az elérési egységet klaszternek nevezik. Egy jel tárolásához egy byte (ejtsd: bájt, a jele B) szükséges. Ez a tárolási képesség mérésére használt mértékegység. Itt is használhatod a korábban már megismert szorzókat.
Nagyobb lemezre kevesebbet lehet írni? Te is hitetlenkedsz? Pedig így van! A kisebb méretűn több adat fér el! Az ok rettentő egyszerű. A minilemez meghajtóját kb. 35 éve fejlesztették ki, a mikrolemez meghajtó még csak(!) 25 éves. Már fejlettebb, sokkal precízebb, pontosabb kivitelű, emiatt sűrűbben írható vele a lemez.
Create Your Own Website With Webador